Motorlu veya Manuel Sahne Perdesi

Sahne perdeleri özel alanlarda kullanılmak için tasarlanan ve kendine has özellikleri olan perdelerdir.

Tiyatro ve sinema salonları başta olmak üzere toplantı salonlarında, seminer veya konferans salonlarında, özel gösteri yapılan sahnelerde, eğitim kurumlarının salonlarında sahne perdesi çeşitleri kullanılır.

Bu perdeler hem ışık geçirmez özellikleri hem de büyük boyutları ile bilinirler.

Büyük boyutları ve özel kumaşları ile bilinen sahne perdeleri genellikle kadife kumaştan üretilir. Bu malzeme tercihi de sahne gibi büyük alanları kapatan perdelerin çok ağır olmasına neden olur. Işığı az geçiren, sahne arkasında olanların sahne önüne yansımasına engel olan bu perdeler raylı sisteme bağlı kancalar tarafından taşınmaktadır.

sahne perdesisahne perdesisahne perdesisahne perdesisahne perdesi
sahne perdesisahne perdesisahne perdesisahne perdesisahne perdesi
""
1
Formu Doldurup Kolayca Randevu Alabilirsiniz
Adınız, Soyadınızyour full name
Telefonunuzyour full name
Randevu Tarihinizi BelirleyinRANDEVU
Previous
Next

Sahne perdelerinin raylı sistemleri detaylı bir şekilde yapılandırılması ve yüksek kaliteli malzemeler ile üretilmesi gerekmektedir. Her bir perde kancasının 25 kilograma kadar taşıma kapasitesi olduğu düşünüldüğünde bu sistemlerin güvenliğinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Sahne perdelerinin mekanizmalarının kurulmasında etkili olan ve raylı sisteminin kurulumunu belirleyen bir diğer unsur da perdenin sahip olacağı şekildir. Perdeye istenilen şeklin verilmesinde raylı sistem büyük rol oynar. Pili miktarı ve aralığı, bükülme noktaları raylı sistemlerin kurulumunu etkiler.

Sahne perdelerini taşıyan mekanizmalar motorlu ya da manuel olabilir. Perdeler çok ağır olsalar da perdeyi taşıyan raylı sistemin mekanizması belirli bir genişliğe kadar perdelerin elle kontrol edilebilmesine imkan tanımaktadır. Yaklaşık olarak 8 metre genişliğe kadar manuel olarak hareket ettirilebilen perdelerin boyu bu sınır geçtikten sonra motorlu perde sistemleri ile kontrol edilmeleri gerekir.

Sahne perdeleri büyük boyutlu ve ağır perdeler olduğundan dolayı temizliği kolay değildir. Perdeciler, halı yıkama şirketleri, geniş kapasiteli kuru temizlemeciler ve perde yıkama şirketleri tarafından temizlenmesi gereken sahne perdeleri kalın dokularından dolayı kolay kir tutmadıkları için sürekli temizlik gerektirmezler.

Temizlik gereken durumlarda ise genellikle kullanım alanında programın boş olması gerektiğinden dolayı yıllık olarak temizlik yaptırmak daha uygun olacaktır. Her an temizlenmesi zor olan bu perdeleri belirli periyotlarda işinin ehli kişilere temizletmek gerekir.